Grafana , web uygulaması olarak çalışan, açık kaynak kodlu, genel amaçlı pano ve grafik programıdır. Şimdi zabbix programımız ile grafanayı entegre ederek görsellik açısından biraz daha iyi hale getirecegiz. Zabbixin kurulu olduğu sunucumuz Centos 7 olduğu için rpm paketini indirip kuracağız. Grafanayı üç farklı şekilde kurabiliriz. İlk olarak direk indirip kurabiliriz , ikinci olarak manuel olarak paketi indirip kurabiliriz ve son olarakta grafananın deposunu sunucu depo listemize ekleyerek indirebiliriz. Biz direk indirip kuracağız. Güncel paketi indirmek için grafana sitesine giriyoruz ve bulup indiriyoruz. Site: https://grafana.com/grafana/download

Linkteki sayfaya girdiğimiz zaman karşımıza gelen ekrandan (yukarıdaki resime benzer 😀 ) Centos için olan kısımdaki linki kullanarak indirme işlemini gerçekleştirebiliriz. Otomatik indirme ve kurulum paket boyutu biraz yüksek olduğu için biraz uzun sürebilir. Paketimiz indikten sonra kurulum işlemine başlıyoruz. Kurulum işlemi bittikten sonra grafana servisini çalıştırmamız ve her sistem açılışında otomatik çalıştırılabilir şekilde ayarlamamız gerekmektedir.

Ayrıca kurulum sonrasında grafana programının kullanmış olduğu paketleri kurmamız/güncellememiz yaralı olacaktır.

Tüm bu işlemler  bittikten sonar “http://localhost:3000” adresinden grafana arayüzüne ulaşabiliriz.

Arayüze ulaştığımız zaman varsayılan kullanıcı adı ve parola “admin” dir. Giriş yaptıktan sonra sıra zabbix programı ile iletişime geçmesini sağlamamız gerekmektedir. Bunu için ilk olarak grafana zabbix eklentisini indirip kuruyoruz. Kurulum sonrası grafana servisini restart yapmamız gerekiyor.

Grafanaya zabbix db eklentisini kurduktun sonra grafana arayüzüne bağlandığımız zaman sağ köşede “Installed Apps” altında zabbix eklenti simgesini görüyoruz. Zabbix simgesine tıkladığımızda açılan “Plugin Config” sayfasında “enable” butonuna tıkladığımızda artık zabbix eklentisi aktifleşmiş oluyor.

Zabbix eklentisini kurduktan sonra sıra veritabanı bağlantısı için gerekli ayarları düzenlemeye geldi. Sol üst kısımdaki grafana logosuna tıklayarak açılan menüden “Data Sources” sekmesine tıklıyoruz . Gelen sayfada sağ üst köşede bulunan “Add data source” butonuna tıklayınca karşımıza aşağıdaki gibi bir ekran geliyor.

Buradaki “Config” kısmında ilk olarak yapmamız gereken bağlantımız için bir isim vermektir. “Name” kısmına istediğimiz bir isim, tanımlayıcı yazabiliriz. Daha sonra “Type” kısmında aktifleştirmiş olduğumuz eklentiden dolayı en alt kısımda “Zabbix” seçeneği görülecektir, onu seçiyoruz. Bir altta bulunan “HTTP settings” kısmında bulunan “URL” kısmına zabbix sunucumuzun ip adresi olacak şekilde tam olarak “ http://ip_adresi/zabbix//api_jsonrpc.php “ bilgisini giriyoruz. “Access” kısmında ise proxy kullanmıyorsak “Direct” seçeneğini seçiyoruz. “HTTP Auth” kısmında düzenleme yapmamıza gerek yok. Alt kısımda bulunan “Zabbix API details” kısmındaki “Username” kısmına zabbix servisimizdeki root kullanıcıyı ekliyoruz.

 Zabbixte “zabbix administrator” harici bir yetkiye sahip olan kullanıcı (Administrator dahil) bilgilerini girdiğiniz zaman veri tabanı bağlantısı çalışmamaktadır.

Grafana üzerindeki “alert” özelliği Zabbix servisinde çalışmamaktadır. Grafa geliştiricileri en erken 2018 yılı sonuna doğru bu eksikliği düzeltebileceklerini açıklamışlardır.

Bu işlemleri yaptıktan sonra bağlantı için gerekli mininmum ayarlamalar bitmiş oluyor. İsteğe göre proxy kullanılabilir, direk vt bağlantısı yapılabilir, http authentication ile ilgili düzenlemeler yapılabilir. En altta bulunan “Add” butonuna tıklayarak bağlantıları kaydediyor ve aynı zamanda bağlantı testini yapıyoruz. Herhangi bir sorun yaşamamışsak ekran çıktısı aşağıdaki gibi görülecektir.

Bu aşamada bir sorun yaşanırsa ilk olarak http link kontrol edilmeli, kullanıcı adı ve parolaya dikkat edilmeli, zabbix kullanıcısının yetki seviyesi kontrol edilmeli, zabbix ile grafana farklı sunucularda ise firewall ve selinux ayarlarına dikkat edilmelidir.

Grafana ile Zabbix’i konuşturmaya başladığımıza göre artık grafana üzerinde istediğimiz gibi grafikler oluşturabiliriz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code class="" title="" data-url=""> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> <pre class="" title="" data-url=""> <span class="" title="" data-url="">

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.