Elimizde bir tane fiziksel sunucumuz var ve bunu sanala  aktarmak istiyoruz. Bu işlem için eğer vmware sanallaştırma çözümünü kullanıyorsak gerekli olan sadece “Vmware vCenter Converter Standalone” programıdır. Örnek olayımızda Vmware vCenter Converter Standalone  programını kullanarak elimizdeki fiziksel bir sunucunun adım adım sanala çevrilmesi durumunu inceleyeceğiz.

Öncelikle Google’a “Vmware vCenter Converter Standalone” yazarak Vcenterımızda kulandığımız Esxi sürümüne uygun olanını indiriyoruz. Daha sonra herhangibir makinaya bu programı kuruyoruz. Bu arada illaki sanala çevireceğimiz makinanın üzerine kurmak zorunda değiliz. Eğer kurarsak bizden biraz daha az bilgi talep edecek o kadar.

Krulum işlemi standart next, next olayından ibaret. Kurulum sonrası karşımıza gelecek ekranda sol üst köşede bulunan “Convert Machine” kısmını tıklıyoruz.

Tıklamamızla birlikte uygulama sihirbazımız açılıyor.Karşımıza gelen ekranda bizden kaynak yani sanallaştıracağımız sistemle ilgili bilgiler istemektedir. Bunlar, kaynak makine programın kurulu olduğu makine mi ,işletim sistemi Windows mu Linux mu, makine açık durumda mı gibi gibi.  Bizim fiziksel sunucumuz açık ve çalışır vaziyette ve içerisinde Windows kurulu olduğu için “Remote Windows Machine” seçeneğini seçiyoruz. Bu seçeneği seçtikten sonra hemen altta kaynak makinemiz ile ilgili “ip adresi, kullanıcı adı ve parola” bilgilerini isteyen ekran gelmektedir. Eğer programı sanallaştıracağımız makineye kurmuş olsaydık ve varsayılan seçenek olan “This Local Machine” seçeneğini seçmiş olsaydık bu bilgileri girmemize gerek kalmayacaktı.

Gerekli bilgileri doğru bir şekilde girdikten sonra “Next” e tıklayınca, karşımıza ufak bir pencere açılacaktır.”Vmware vCenter Converter Standalone Agent Deployment” başlıklı açılan pencerede diyor ki: “Bu makineye geçici olarak agent kurmak gerekiyor.” . Eğer birinci seçeneği seçersek (Automatically uninstall the files when import succeeds) sanallaştırma işlemi bitince kurulan agent programı otomatik olarak silinmektedir. İkinci seçeneği seçersek (I will manually uninstall the files later)  elle programı kaldırmamız gerekiyor. “Do you want continue” yani devam etmek istiyor musunuz sorusuna “Yes” cevabını verirseniz gerekli agent programı sunucuya kurulmaya çalışılır ve bu esnada bir hata alırsanız bunu anlamı sunucu ile ilgili vermiş olduğunuz bilgilerin doğru olmadığıdır.

Aqgent kurulumu bittikten sonra gelen ekranda ilk olarak ne yapmak istediğimizi seçeceğiz. Amacımız vmware sanal makinesi oluşturmak mı yoksa vmware workstation yada farklı bir vmware sanalı oluşturmak mı?. Bu soruya “Vmware Infrastructure virtual machine” yani mevcut vmware vcenter ımızda bir sanal oluşturmak cevabını veriyoruz. Alt kısımda yer alan   “Vmware Infrastructure server details”  kısmına ise vcneter ımıza ait olan ip, kullanıcı adı ve parola bilgilerini giriyoruz.

Vcenter ımıza bağlantı sağladıktan sonra sanki snal makine kuruyormuşuz gibi gerekli düzenlemeleri yapıyoruz. Özet ekranı öncesinde gelen “Options” kısmında eğer istersek makinenin fiziksel (cpu soket, ram miktarı, hdd boyutu, eth kart sayısı gibi) özellikleri ile ilgili değişiklikler yapabiliyoruz.

 

“Finish” seçeneği sonrasında “Vmware vCenter Converter Standalone” programımızda yaptığımız işlem ve ilerleme miktarı yer alacaktır. Eğer herhangi bir şekilde hata almaz isek mevcut sanalı oluşturm işlemi donanım özelliklerimize ve kopyalanacak disk boyutuna göre değişecektir. Gerekli tüm işlemler bittikten sonra aşağıdaki resimde görüldüğü şekilde “Completed” diyerek işlemi sonlandıracaktır.

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code class="" title="" data-url=""> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> <pre class="" title="" data-url=""> <span class="" title="" data-url="">

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.