Extreme marka cihazlar üzerinde tam hakimiyet kurmaya yarayan program olan Netsight ın ilk aşaması olan kurulumunu uygulayacağız.

Herşeyden önce gerekli dosyaları indirebilmek için ilk olarak https://extremeportal.force.com/ adresinden üye olmamız gerekmektedir. Üye olduktan sonra “downloads” bölümüne gelerek “extreme management” kelimelerini aratınca sürümleri ile beraber indirme linkleri gelecektir.

Netsight için lisans gereklidir.

İndirme yapılacak linklerin solunda bulunan “mavi bayrak “ simgesi lisansın gerekli olduğunu gösterir.

Eğer lisansınız yoksa 90 gün deneme sürümü aktif olmaktadır.

Eğer lisansınız varsa yeni kurulum yaptığınızda Netsight lisansları sunucu mac adresine ve firmware numarasına göre oluşturulduğu için lisansı da yenilemeniz gerekmektedir.

 

Buradaki dosya türlerine göre  seçeneklere göz atacak olursak:

.rpm : Red-Hat, Centos için geçerli olan kurulum dosyalarıdır.

.exe : Windows için geçerli olan kurulum dosyasıdır.

.iso  : Windows için geçerli olan kalıp dosyasıdır.

.ova : Vmware sanallaştırma kullanıyorsak her şeyiyle hazır Suse üzerine kurulmuş sanal makine dosyasıdır.

Kurulumu yapacağımız yer sanal olduğu için  “.ova” uzantılı dosyayı indiriyoruz ve indirme bittikten sonra artık kuruluma hazır hale geliyoruz.

.ova uzantılı iki farklı dosya bulunmaktadır. Bunlardan birisinin boyutu “large” yani yüksek alan kaplıyo (1 TB), diğeri ise “small” yani sanaldaki sunucumuz küçük alan kaplıyor.

Daha sonra disk kapasitesini değiştirme ihtimalimiz olmamaktadır.

Vmware Center ekranına geliyoruz ve “File” menüsünden “Deploy OVF Template” seçeneğini seçiyoruz.

Karşımıza gelen ekranda deploy etmek istediğimiz dosyanın yolunu belirtiyoruz.

Deploy işlemi bittiği zaman karşımıza dosya ile ilgili temel bilgiler gelmektedir.

Sonraki aşamada “Son Kullanıcı Lisans Anlaşması” nı onaylıyoruz.

Sonraki aşamalarda snal makinemizi hangi klasör altına kuracağımızı, hangi datacenter altına kuracağımızı, hangi fiziksel sunucuya kuracağımızı, hangi storageımızı kullanacağımızı, oluşturacağımız diskin thic/thin olacağını seçiyoruz. “.ova” dosyamızdaki ethernet bağlantısının adı varsayılan olarak “eth0” dır. Bir sonraki ekranda “eth0” ethernet kartını bağlayacağımız vlanı seçiyoruz.

Daha sonra “.ova” dosyamızın kurulumuna başlanıyor. Biraz zaman alabilmektedir.

Yukarıdaki adımların tamamı  vmware deki “Deploy OVF Template” kurulumuna ait standart kurulum aşamasıdır.

Kurulum işlemi bittikten sonra konsol ekranımızı açıyoruz ve artık sanal sunucumuzu özelliştirme işlemlerine başlıyoruz.

İlk olarak bizden “root” kullanıcımıza ait parola belirlememizi istiyor.Üst kısımdaki uyarıda kısaca “root parolasını belirledikten sonra ilk fırsatta makinenizi yeniden başlatın “diyor. “root” kullanıcı parolamızı belirliyoruz.

“Mevcut kullanıcıyı kullanmak istiyor musunuz” diyor. Mevcut kullanıcıdan kastı “root”, ben kullanalım bir şey olmaz dedim, burası size kalmış.

“root” adlı kullanıcıyı seçtin onaylıyor musun diyor, evet diyoruz.

Bu aşamadan itibaren ağ ayarlarına başlıyoruz. İlk olarak “hostname ismini yaz” diyor, yani netsight sunucumuzun adını ne koymak istiyorsak onu yazıyoruz.

Sunucunun ip adresi ne olsun diyor, ip adresini giriyoruz. Mümkünse sonradan değiştirmek isteyeceğiniz geçici bir ip adresi OLMASIN yoksa sıkıntı yaşayabiliz.

Bir nedenden dolayı sistemi kurduktan sonra ip adresini değiştirmek istedik yapmamız gerekenler:

İlk olarak “eth0” sanal kartımızın ayar dosyasını ”/etc/network/interface” vi editörü ile açıyoruz, statik bilgileri giriyoruz, sonra dns ayar dosyasını elle düzenliyoruz. Tüm bu işlemler bittikten sonra sırasıyla “nsdatabase” servisini yeniden başlatıyoruz, “nsserver” servisini yeniden başlatıyoruz.

İp adresini belirledikten sonra alt ağ maskesini, varsayılan ağ geçidi bilgilerini giriyoruz,onaylıyoruz. Sonraki adımda ise bize özet bir ekran gösteriyor eğer herhangi bir sıkıntı yoksa  “0” sayısını girerek onaylıyoruz. Eğer bilgilerden herhangibirisini değiştirmek istiyorsak sol tarafta bulunan sayıyı girrek “enter” tuşuna basmamız yeterlidir.

Bir sonraki adımda snmp ayarlarını yapmamızı istiyor. Varsayılan olarak girilmiş bilgilerde herhangi bir değişiklik yapmak istemiyorsak “0” tuşuna basarak “enter” diyebiliriz.

Bu adımda da zaman sunucumuz varsa bilgilerini istiyor. Eğer istersek el ile ayar seçeneğini seçebiliyoruz. Mevcut sunucu sistemimizde zaman sunucusu vardı ve otomatik olarak buldu fakat ben el ile düzenleme seçeneğini seçtim (Sadece adımları göstermek için). Eğer sisteminizde ntp sunucu varsa onu seçmeniz daha yararlıdır. “2” sayısını girerek “enter” tuşuna basıyoruz.

Karşımıza kıta olarak belirlenen zaman dilimleri geliyor. Ben burada “europe” seçeneğini seçip, yön tuşları ile “ok” seçeneğini seçtim.

Daha sonra seçilen yere göre zaman dilimleri geliyor. Burada “Istanbul” seçeneğini seçiyoruz.

Son olarak karşımıza el ile yaptığımız tüm ayarları tekrardan yapabileceğimiz yada onaylayacağımız ekran geliyor. Burada da “0” diyerek “enter” tuşuna basıyoruz ve son ayarları gerçekleştirmeye başlıyor. Kurulum sonrası ip adresinden giriş yaparak kullanıcı adı: ”root” parola ise root un belirlediğimiz parolasıdır.

Eğer rpm paketini kullanarak kurulum yapmak istersek “firewalld” ve “Selinux” u pasif etmemiz gerekmektedir. Ayrıca kurulumdan hemen önce ip bilgilerini statik şekilde ayarlamalı, hostname ismini statik şekilde girmek gereklidir. Aksi halde sürekli hata ile karşılaşılabilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code class="" title="" data-url=""> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> <pre class="" title="" data-url=""> <span class="" title="" data-url="">

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.