Birçok kurum  e-posta sunucusu işleri ile uğraşmak yerine Office 365, gmail yada yandex in kurumsal e-posta çözümlerini kullanıyor. Kurum e-postalarının doğru şekilde alınabilmesi, gönderilebilmesi için kurumun alan adı sunuculaı ile e-poosta servis sağlayıcıların sistemlerinin uygun şekilde yapılandırılması gerekiyor.

Yazımızda Office 365 ile centos 7 üzerine kurulmuş  BIND DNS sunucunun Webmin yardımıyla gerekli kayıtları girerek çalışmasını sağlayacağız.İsterseniz aşağıdaki adımları takip ederek tek tek yapabilirsiniz ya da en altta bahsedilen yöntemle daha hızlı yapabilirsiniz.

İlk olarak Office 365 e yönetici hesabıyla giriş yaparak “yönetici/administrator” sayfasını açmamız gerekiyor. “Admin Center” da sol tarafta bulunan menüden “Ayarlar” kısmına gelerek “Etki Alanları” sekmesine tıklıyoruz.

Sağ tarafta eklediğimiz etki alanları görülmektedir. Eğer ilk defa ekleyeceksek “Etki Alanı Ekleme” butonuna basarak alan adımızı girebiliyoruz. Etki alanımızla ilgili bir sorun varsa sağında “Olası Hizmet Sorunları” yazısı yazar. Ekli olan etki alanımıza tıklayınca “Gerekli DNS Ayarları”  başlığı altında bir sayfa açılmaktadır.  Burada Office 365’ te verilen dört farklı hizmet için gerekli ayarlar ayrı ayrı belirtilmiştir.

Eğer herhangi bir kayıt eklememişsek “DNS hataları algılandı. Görüntülemek için buraya tıklayın” yazısı çıkar ve bu yazıya tıkladığımız zaman eklenmemiş yada hatalı ekleme yapılmış kayıtları aşağıda gösterir. Burada girmemiz gereken toplamda 10 adet kayıt vardır. Tek tek hepsini girmemiz gerekiyor.

DNS sunucumuzu açıyoruz ve webmin arayüzüne giriş yapıyoruz. Hangi kayıtları nereden gireceğimiz aşağıdaki resimde sayılarla belirtilmiştir.

İlk olarak MX kaydımızı girmemiz gerekiyor. Aşağıdaki resimde hangi bilgilerin nereye girileceği gösterilmiştir.

Daha sonra tek tek CNAME kayıtlarınız girmemiz gerekiyor. (Yukarıdaki resimde 4 numara ile gösterilen). Ana ekranda bulunan “Name Alias” simgesine tıklayarak kayıtları girebiliriz.  Burada önemli olan husus eğer kayıtları girerken sonuna “.” (nokta) işareti koymazsak DNS sunucumuz kayıdın sonuna otomatik olarak alan adımızı ekler ve Office 365 tarafında problem yaşarız. Aşağıdaki 1 numaralı resimde cname kaydının doğru şekilde girilmesi, 2 numaralı resimde ise “.” koyarak ve “.” koymadan girilmesi halinde oluşan iki farklı kayıt gösterilmiştir.

Daha sonra server yani SRV kayıtlarını girmemiz gerekiyor. Master zone’umuza ait ana ekranda bulunan (Yukarıdaki resimde 2 numara ile gösterilen) “Service Address” simgesine tıklıyoruz.

Son olarak ana zonumuzun sayfasına dönerek Text yazılı simgeye tıklayıp (Yukarıdaki resimde 3 numara ile gösterilen) açılan sayfada  TXT kaydını giriyoruz. Girilen Text kaydının başına ve sonuna üstten ayırma işareti -“- koymamıza gerek yok.

Tüm kayıtları girdikten sonar istersek sunucumuzu restart yapabiliriz yada sağ üst köşede “Apply configuration” linkine tıklayarak otomatik olarak restart yapmasını sağlayabiliriz. Servisimiz yeniden başladıktan bir iki dakika sonar Office 365 “Admin Center” ‘dan tekrardan “DNS Ayarları” sayfasına gelerek üst tarafta bulunan “DNS’I Denetle” butonuna tıklıyoruz. Eğer bilgileri girerken hata yapmamışsak aşağıdaki resimdeki gibi bir bilgi bildirimi çıkıyor.

Eğer isterseniz aşağıdaki kodları kendi alan adınıza uygun şekilde düzenleyerek, tüm bilgileri tek tek girmek yerine kopyalayıp ana zonumuzun ekranından “Edit Records File” simgesine tıklayarak (Yukarıdaki resimde 6 numara ile gösterilen) açılan sayfadaki config dosyasının içerisine (“/var/named/alanadınız.hosts” dosyası) direk yapıştırmanızda yeterli olur.

@   3600     IN         MX                   0             alisan-com-tr.mail.protection.outlook.com.

@  3600     IN         TXT                  “v=spf1 include:spf.protection.outlook.com -all”

autodiscover  3600    IN         CNAME             autodiscover.outlook.com.

sip   3600     IN         CNAME             sipdir.online.lync.com.

lyncdiscover 3600     IN         CNAME             webdir.online.lync.com.

msoid 3600     IN         CNAME             clientconfig.microsoftonline-p.net.

enterpriseregistration  3600 IN  CNAME             enterpriseregistration.windows.net.

enterpriseenrollment 3600 IN  CNAME            enterpriseenrollment.manage.microsoft.com.

_sipfederationtls._tcp.alisan.com.tr.       3600  IN  SRV  100 1  5061     sipfed.online.lync.com.

_sip._tls.alisan.com.tr. 3600     IN         SRV  100      1   443      sipdir.online.lync.com.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code class="" title="" data-url=""> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> <pre class="" title="" data-url=""> <span class="" title="" data-url="">

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.