Ağda bulunan kenar switchler, omurga switchler gibi donanım cihazlarının ileride herhangibir sıkıntı yaşanması durumunda gerekme ihtimaline karşı konfigurasyonlarının yedeklerinin alınması gerekmektedir. Normal şartlar altında yedek alma işlemi için en çok kullanılan yöntem SFTP sunucu kullanılarak cihazda SFTP konfigurasyon ayarlarının yapılması ile yedek almadır.  Extreme marka switchlerin yönetim programı olan Netsight ile hızlı bir şekilde Extreme marka cihazların yedeklerini alabiliyoruz. Böylece hızlı şeklilde farklı sunuculara gerek kalmadan (Backup server, SFTP server, TFTP server gibi)  Netsight programını kurulu olduğu sunucuda, “One View Archive” imizde backup dosyalarımız güvenle kalmaktadır.

RedHat, Centos, Suse, Ubuntu, Windows, MacOsx üzerine kurulabilen Netsight programı bende Ubuntu üzerine kurulu durumdadır. Netsight programının düzgün çalışabilmesi için en önemli nokta kurulacak olan sunucunun dilinin İingilizce olmasıdır. Hatta arayüzden ulaşmak istediğimiz bilgisayarın dahi dilinin İngilizce olması gerekmektedir. Aksi taktirde program sağlıklı çalışmamakta ve birçok özelliğini kullanamamak zorunda kalırız.

Neyse ki kullanacağımız Netsight “Extreme Management Center” menüsüne tarayıcı ile ulaşmak istememiz durumunda dil ayrımında bulunmayıp, sıkıntı yapmamaktadır. Bu önemli noktanında altını çizdikten sonra basit bir şekilde adım adım backup nasıl alınır, recovery nasıl yapılır uygulamasını yapacağız.

Netsight programına tarayıcı ile ulaştığımız zaman karşımıza yandaki gibi bir ekran çıkar. Bu ekranda bulunan “Extreme Management Center” eski adıyla “OneView” hariç diğer uygulamaları kullanabilmek için bilgisayarımıza bir “*.jnlp” dosyası indirip çalıştırmamızı istemektedir. Bu nedenle bilgisayar dilimiz ingilizce değilse bu özelliklerin çalışmasında sıkıntı yaşarız.

“Extreme Management Center” sekmesini tıklıyoruz. Karşımıza kullanıcı login ekranı geliyor ve burada gerekli bilgileri kullanarak login oluyoruz. Oturum açtıktan sonra karşımıza daha önceden eklemiş olduğumuz cihazlarımız görülmektedir. Hangi cihazımızın yedeğini almak istoyrsak onu seçip sağtuş yaparak “Configuration/Firmware” sekmesindeki “Backup Configuration”  sekmesini tıklamamız yeterlidir.

Karşımıza “Processing device …. for Backup Configuration. See Inventory Event log for progress.” Bilgi ekranı gelmektedir. Yaptığımız işlem ile ilgili karşımızdaki ekrana başarılı, başarısız herhangi bir geri bildirim gelmediği için “Inventory Manager” ekranına bakarak backup işleminin ilerleme durumunu, loglarını  görebiliriz.

Almış olduğumuz backupları kullanarak geriye dönmek istersek yani “restore” yapmak istersek yine “Extreme Management Center” ekranımızdan ilgili cihazımızın üstüne gelerek sağtuş “Configuration/Firmware”  seçip açılan pencereden “Restore Configuration” sekmesini tıklıyoruz.

Karşımıza açılan pencerede “Restore”, “Clone”, “Template” seçenekleri mevcut.

“Clone” seçeneği sistemimiz üzerinde bulunan farklı bir cihaza ait olan yedeği kullanarak “restore” işlemine başlar.

“Template” seçeneği sistemimizde bulunan/oluşturduğumuz şablonlardan seçeceğimiz birisini  kullanarak “restore” işlemini yapar.

 Biz “restore” seçeneğini seçiyoruz ve altta ne kadar yedekleme varsa çıkmaktadır. İstediğimiz yedeği seçip “Start” düğmesine tıklayınca işlem başlamaktadır.

 Birkaç dakika sonra cihaz kendini reboot etmiş ve tekrar aktif olarak yüklemiş olduğumuz ayarlar ile çalışmaya başlayacaktır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code class="" title="" data-url=""> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> <pre class="" title="" data-url=""> <span class="" title="" data-url="">

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.