LAMP sunucu yani Linux, Apache, MariaDB ve PHP servislerinin ilk harflerinden oluşur. Açık kaynak yazılımların çoğu LAMP üzerinde çalışır. Yeni yeni artık LEMP stack (Linux, engine-x (Nginx), MariaDB, PHP/Perl/Python) te popüler olmaya başlasa da hala birincilik LAMP sunuculardadır (Diye düşünüyorum).

 Yazı biraz uzun olabilir ama işlem basamakları aslında fazla değil, göz korkutmasın. İşletim sistemi olarak Centos 7 kullanacağız.Kurulumu baştan sona root kullanıcısı ile yapacağız. Kuruluma geçmeden önce her zamanki gibi,

komutu ile sistemimizi güncelleyelim.

Apache Kurulum ve Temel Ayarları:

Tüm servislerde olduğu gibi ilk önce kurulum, sonra otomatik çalıştırmak için gerekli düzenlemeler ve son olarak ta güvenlik duvarı izinleri yapılandırılır.

Yukarıdaki işlemlerin ardından internet tarayıcısı adres çubuğuna “ http://localhost” ya da http://sunucu-ip-adresi yazıldığında Apache’nin test sayfası gelmektedir.

MariaDb Kurulum ve Temel Ayarları:

Mariadb, eski adıyla Mysql dir –ki mysql satılıp kaynak kodları kapatılınca Mysql’i geliştiren grup yoluna ismi değiştirerek Mariadb olarak devam etmektedir- ise  web tabanlı servisler için kullanışlı, hızlı ve hafif bir veritabanıdır. Tabii LAMP sunucu üzerinde kurulacak servisin önem ve yoğunluk durumuna göre Postgresql de kurulabilir.

Kurulum işlemi bittikten sonra temel birkaç ayarda değişiklik yapmakta fayda var.

Komutunu çalıştırınca root parola oluşturmak isteyip istemediğimizi sorar. Eğer “y” cevabını verirsek bizden yeni parola isteyecektir. Parolamızı girdikten sonra (iki defa) unutmamamız gerekir. Eğer unutmuşsanız çözüm için bu sayfadaki adımları takip ederek parolayı yenileyebilirsiniz.

Parola belirleme işleminden sonra ise bize aşağıdaki soruları sorar:

Remove anonymous users?

Genel (varsayılan olarak gelen) kullanıcıları sileyim mi? Bu soruya “y” cevabını verelim.

Disallow root login remotely?

Root kullanıcısının uzaktan bağlanmasını engelleyeyim mi? Bu soruya “y” cevabını vererek root un veri tabanına uzaktan erişimini kısıtlarız.

Remove test database and access to it?

Test isimli veri tabanını ve verilerini sileyim mi? Mariadb varsayılan olarak üzerinde Test isimli bir veritabanı ve içinde veriler ile gelir. Bu veri tabanını kullanmayacağımız için bu soruya da “y” cevabını verebiliriz.

Reload privilege tables now?

Öncelik tablosunu yenileyeyim mi? Türkçe meali yapılan değişiklikleri çalıştırayım mı? Bu soruya da “y” diyebiliriz.

Tüm bu işlemlerin sonucunda artık veri tabanı servisimizde kullanıma hazırdır.

PHP Kurulum ve Temel Ayarları:

Hypertext Preprocessor, yani HTML içerisine gömülebilen açık kaynaklı sistemlerde rahatça çalışabilen web developer ların sevdiği bir dildir.

Komutu ile kurulum yapıldıktan sonra  “/var/www/html/” dizini altında bir tane test sayfası oluşturarak deneme yapabiliriz.

komutu ile oluşturulan sayfanın içerisine

 <?php

phpinfo();

?>

Satırlarını ekleyelim ve Ctrl+X yaparak içeriğini kaydedip çıkalım. Sayfamızın çalışması için Apache servisini restart edelim ve adres çubuğuna oluşturduğumuz sayfanın yolunu yazarak çıktıyı inceleyebiliriz.

 “http://sunucu-ip-adresi/testbiriki.php” yada  “http://localhost/testbiriki.php”  Açılan test sayfamızda içerisine “phpinfo()” yazdığımız için kurmuş olduğumuz php servisi ile ilgili bayağı uzun bilgileri(sürüm numarası, dosya yolları, güvenlik seviyesi …) başlıklar altında gösteren bir sayfa geldi.

   Temel LAMP sunucumuzu yapılandırdık. Eğer istersek veri tabanımızı yönetmek için çok kullanışlı bir ara yüze sahip php ile yazılmış olan phpMyAdmin servisimizi de yükleyebiliriz.

Tabi phpMyAdmin’i yüklemek için sistemimizde EPEL deposunun ekli olması gerekir. EPEL deposunu eklemek için bu sayfadaki yönergeleri takip edebilirsiniz.

Komutu ile basit bir kurulum yapabiliriz. Kurulum sonrasında ayar dosyasında birkaç temel değişiklik yapmamız gerekiyor.

phpMyAdmin.conf dosyasında bulunan yukarıdaki satırları silebiliriz yada yorum satırına (satır başlarına # işareti koyarak) dönüştürebiliriz. Daha sonra aşağıdaki satırları eklememiz yeterlidir.

Bu sayede localhost tan phpMyAdmin servisimizin ara yüzüne erişebilir durumdayız. Sonraki adım olarak “config.inc.php” dosyasında bulunan bağlantı şeklini(varsayılan olarak cookie bulunmaktadır.) http olarak değiştirmemiz gerekiyor.

Bu kısmıda değiştirdikten sonra Apache servisimizi restart ederek phpMyAdmin ara yüzüne ulaşabiliriz.

http://sunucu-ip-adresi/phpmyadmin/  yada http://localhost/phpmyadmin/  yazınca karşımıza bir tane Bağlantı için kullanıcı adı ve parola soran kutucuk gelir. Burada kullanıcı adı olarak “root”, parola olarak ta Mariadb veri tabanımızı yapılandırırken girmiş olduğumuz parolayı yazmamız gerekmektedir.

Eğer kurulum başından sonuna kadar herhangi bir hata alınmamışsa artık elimizde temiz bir LAMP sunucu bulunmaktadır.

  1. Pingback: Zabbix - Notlarım

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code class="" title="" data-url=""> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> <pre class="" title="" data-url=""> <span class="" title="" data-url="">

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.