Bu yazımızda ip numaraları nedirden ziyade ip numaralarının doğuşu, bu ip numaralarını kimin neye göre dağıttığı, icann,iana,rir,lir nedir gibi soruları cevaplamaya çalışacağız.

INTERNET ASSIGNED NUMBERS AUTHORITY

Kurumun kısa adı, ABD hükümetinin fonladığı bir Savunma Bakanlığı ağı olan ARPANET’in yönetiminden sorumlu olan Jon Postel tarafından bulundu. Başta The IANA (IANA sorumlusu) olarak anılıyordu, çünkü fonksiyonları sadece bir kişi gerçekleştirmekteydi.O günden bu yana, İnternet muazzam ölçüde büyüdü. IANA fonksiyonları artık sadece bir kişi değil, ICANN tarafından yönetilmektedir.

INTERNET CORPORATION FOR ASSIGNED NAMES AND NUMBERS

Destek Kuruluşları, uzmanlık konuları bulunan ve üyelik temeline sahip birimlerdir. Uzmanlık alanlarına göre üç gruba ayrılmışlardır:

  1. IP Adresleri Destek Kuruluşu (Address Supporting Organization-ASO): IP Adresleri Destek Kuruluşu, adından anlaşılacağı üzere, IP adreslerine ilişkin politikaları belirleyen bir birimdir.
  2. Alan Adları Destek Kuruluşu (Domain Name Supporting Organization-DNSO): Alan İsimleri Destek Kuruluşu, internet alan adları sistemine ilişkin çalışmalar yapan bir birimdir.
  3. Protokol Destek Kuruluşu (Protocol Supporting Organization-PSO): Protokol Destek Kuruluşu, bilgisayarlar arasındaki bilgi alış verişine izin veren ve internet üzerinden iletişimi sağlayan teknik standartları kolaylaştırmak amacıyla internet protokol numaraları üzerinde çalışan bir birimdir.

REGIONAL INTERNET REGISTRY

Bölgesel İnternet Kayıt Merkezlerine (RIR) AS sayı blokları tahsis edilir. AS sayıları, başka kuruluşlarca kontrol edilen çoklu ağlara bağlanarak kendi yönlendirmesini kontrol eden ağları tanılamak için kullanılır.

rir

LOCAL INTERNET REGISTRY

     RIR merkezleri altında son kullanıcıya IP adresi veren internet servis sağlayıcıları (ISP:Internet Sevice Provider) vardır. Bunlara LIR (Local Internet Registry – Yerel Internet Kayıt Merkezi) denilir. İsteyen her kişi, şirket veya kuruluş LIR (ISP) olabilir. Bunun için giriş aidatı ve yıllık servis ücreti ödemek gerekir. LIR olan her kişi veya kurum, RIR toplantılarına katılabilir, politikaları için önerilerde bulunabilir. Türkiye’de servis veren 100 den fazla LIR merkezi vardır.

Bunlardan bazıları şunlardır:

Turk Telekom, Superonline, Meteksan, Vodafone, TR.NET, Turkcell, Doğan, Borusa, Akbank, Ada-net, Atlas, CeTel……

RIR lar ya da LIR lar günümüzde resmiyet kazanmış IP blok borsasında ip bloklarının kullanım hakkını satabilir, devredebilir.https://apps.db.ripe.net/search/query.html   adresinden hangi iplerin kimler tarafından kullanıma sunuldukları (RIR-LIR) belirlenebilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code class="" title="" data-url=""> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> <pre class="" title="" data-url=""> <span class="" title="" data-url="">

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.